NEWS

Zmarł Malcolm Willstrop. „Legenda, która zmieniła squasha”

W poniedziałek wieczorem zmarł Malcolm Willstrop, jeden z najbardziej cenionych trenerów w historii squasha.

Informacje o śmierci swojego ojca zamieścił James Willstrop:


„Malcolm zmarł w poniedziałek wieczorem. Ostatnie kilka tygodni było dla niego trudne – zdecydowanie nadrobił brak wizyt u lekarza w ostatnich 50 latach – szczególnie kiedy pojawił się jeszcze wirus na C.

Tak jak można było się spodziewać, Malcolm był stoicko spokojny, zabawny i przekonany, że ma rację do samego końca. Wszyscy wiedzieli, kto tutaj rządzi!

Dziękujemy wszystkim, którzy kontaktowali się z nami w tym okresie, to znaczyło wiele. Doceniamy każdą wiadomość, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie na nie odpowiadać.

Pielęgniarki i inne osoby, które opiekowały się Malciem w ostatnich miesiącach pokazały nam coś bardzo wyjątkowego o duchu człowieczeństwa. Chcielibyśmy przekazać naszą wdzięczność też dla nich.

– James i Vanessa”.


W kondolencjach, które można przeczytać pod postem, regularnie pojawia się słowo „legenda”.

– Malcolm był legendą squasha. Pozostawia odczuwalny wpływ na całej dyscyplinie i na wszystkich, którzy mieli okazję go poznać – pisze England Squash.

– Malc miał wielki wpływ na wszystkich, którzy mieli szczęście go poznać i uczyć się od niego – dodaje Eain Yow Ng.

– Nauczyłem się od niego tak wiele jako gracz i jako zawodnik. Był zawsze taki serdeczny.. o ile zachowywałeś się odpowiednio! Trudno mi uwierzyć, że nie zobaczę go już na balkonie w Pontefract Squash Club, skąd dyrygował wszystkimi swoimi niesamowitymi graczami – wspomina Nick Taylor.

Malcolm rzeczywiście, już od dawna prowadził swoje treningi spoza (a właściwie: z ponad) kortu. Regularnie pojawiali się u niego na grupowych sesjach najlepsi gracze na świecie.

Dobrze widać to w świetnym dokumencie o Malcolmie, który chyba najlepiej wyjaśnia wyjątkowość tej postaci: Do You Know Who I Am? Inside The Mind Of Malcolm Willstrop (SquashSkills).

Malcolm odwiedził też Polskę.

Jako nieodłączny kompan i trener swojego syna (którego doprowadził do #1 miejsca w rankingu PSA), Malcolm był gościem m.in. podczas Drużynowych Mistrzostwach Polski 2014, gdzie poprowadził pokazowy trening Gaultier-Willstrop i zajęcia grupowe dla polskich juniorów.

Podczas tego wydarzenia zgodził się też na krótki wywiad.

– Żeby być dobrym trenerem musisz kochać to, co robisz i sport, w którym pracujesz. Bądź entuzjastyczny. Nie rób tego dla pieniędzy. Miłość do trenowania innych musi być na pierwszym miejscu – mówił wtedy.

Leave a Comment