NEWS

Która piłka jest szybsza? [ODPOWIEDŹ]

Rozwiązanie quizu z naszej strony na Facebooku.

W środę – zainspirowani rozmową dwójki początkujących graczy – zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie z dwoma możliwościami odpowiedzi: „Która piłka lata szybciej?”.

Do wyboru były dwie żółte kropki lub jedna czerwona, przedstawione jak na zdjęciu powyżej.

Postawiliśmy na potoczną i prostą wersję tego pytania. W bardziej skomplikowanej wersji zawierałoby ono pewnie w sobie dodatkowe warunki, jak piłki tego samego producenta, uderzona z taką samą siłą, na tym samym korcie, przy jednakowej temperaturze i stopniu rozgrzania piłki, w to samo miejsce ściany itd. Uznaliśmy jednak, że wszyscy zrozumiecie o co chodzi.

Która z tych dwóch piłek „lata” szybciej? Wyniki na podstawie prawie 300 głosów, prezentują się następująco:

czerwona kropka – 70% głosujących
2x żółta kropka – 30% głosujących

Większość z Was… wybrała prawidłową odpowiedź!

Piłki z dwoma żółtymi kropkami kojarzą nam się ze squashem profesjonalistów, a więc graczy uderzających najmocniej. Niektórzy błędnie przekładają jednak siłę uderzenia Shorbagy’ego czy Roesnera na właściwości piłki – i na tym głównie polegała „podchwytliwość” pytania.

Np. Dunlop pisze wprost, że Double Yellow Dot to najwolniejsza piłka w całej ich serii. To prawda, że najszybciej gaśnie i spada w kierunku ziemi, ale to w żadnym wypadku nie czyni jej tą najszybciej lecącą.

Ten tytuł należy się piłce z czerwoną kropką (nie bierzemy tu pod uwagę piłek z niebieską kropką i innych jej odmian). W wersji Dunlopa te piłki są przede wszystkim trochę -2mm- większe niż ich koledzy z żółtymi kropkami. Mają do 20% dłuższy „hang time” czyli czas lotu.

Badań dokładnie porównujących prędkości rozwijane przez poszczególne piłki co prawda nigdzie nie znalazłem, ale każdy, kto gra już jakiś czas w squasha piłką „profesjonalną” i choćby na kilka punktów przerzuci się na czerwoną, od razu czuje różnicę.

Podsumowując:

– żółte kropki – lata najwolniej, spada najszybciej
– czerwone kropki – lata najszybciej, spada najwolniej

Leave a Comment