NEWS

WORLD GAMES 2022: Kto zagra o medale w turnieju squasha?

Już w sobotę półfinały turnieju squasha podczas World Games 2022. Kto ma największe szanse na medale?

Igrzyska Sportów Nieolimpijskich już tradycyjnie nie przyciągają czołówki światowego squasha. To minus tego turnieju, ale z drugiej strony sprawia też, że squash na World Games jest zwykle raczej nieprzewidywalny. Podobnie jest w tym roku w Birmingham (Alabama, USA).

Steinmann kontra faworyci

Największa niespodzianka, to miejsce w półfinale, które wywalczył Dimitri Steinmann (#45 PSA). Szwajcar pokonał w piątek rozstawionego z trójką Raphaela Kandrę (#19 PSA) i teraz zmierzy się z turniejową jedynką, Gregoire Marchem (#13 PSA). Dla Francuza, który jest srebrnym medalistą World Games 2017 we Wrocławiu, to będzie pierwszy poważny sprawdzian w Alabamie.

Skoro o poprzednim World Games mowa, to z tegorocznym turniejem pożegnał się też już obrońca tytułu, Simon Roesner. Były trzeci zawodnik w rankingu PSA wrócił na chwilę ze swojej squashowej emerytury, ale odpadł już w drugiej rundzie z Baptistem Masottim, który z kolei wyraźnie przegrał w ćwierćfinale z Miguelem Angelem Rodriguezem.

„Kolumbijska Kula Armatnia” zmierzy się o wejście do finału z młodą nadzieją europejskiego squasha, Vicotrem Crouinem (#18 PSA). 23-latek był rozstawiony i poza jednym straconym setem w ćwierćfinale, radził sobie dotąd bardzo dobrze. Jak pójdzie mu z 13 lat starszym Rodriguezem (#16 PSA)? Pojedynek tych dwóch świetnie poruszających się po korcie zawodników zapowiada się niezwykle ciekawie.

Młodsza siostra w blasku jupiterów

W turnieju damskim sytuacja rozwijała się diametralnie różnie w górnej i dolnej połówce drabinki.

Na górze do półfinału doszły najwyżej rozstawione Tinne Gilis (#13 PSA) i Colin Aumard (#38 PSA). W Alabamie nie ma starszej i bardziej utytułowanej z sióstr Gilis – Nele – więc Tinne może mieć tutaj swój moment, żeby zabłysnąć. Czy będzie czuła z tego powodu presję? Aumard to jej przyjaciółka, z którą Gilis wygrała niedawno w meczu, który był ostatnim występem Francuzki w PSA (ogłosiła po nim, że kończy karierę, ale zagra jeszcze w World Games).

Drugi półfinał ma o wiele bardziej niespodziewane zestawienie, ale na dole drabinki niespodzianki zdarzały się od pierwszych meczów.

Już w I rundzie odpadła rozstawiona z trójką Anna Serme, co otworzyło drogę dla Lucy Beecroft (#54 PSA). 25-latka z Anglii nie straciła w tym turnieju jeszcze ani jednego seta. O wejściu do finału zagra z Haley Mendez (#36 PSA), która w II rundzie wyeliminowała Karinę Tyma (2:1), a potem w ćwierćfinale niespodziewanie pokonała turniejową dwójkę, Melissę Alves (#25 PSA).

Godziny meczów półfinałowych

22:00 Tinne Gilis [1] – Coline Aumard [3/4]
23:00 Lucy Beecroft [5/8] – Haley Mendez [5/8]

00:00 Gregoire Marche [1] – Dimitri Steinmann [5/8]
01:00 Miguel Angel Rodriguez [2] – Victor Crouin [3/4]

Transmisje

Transmisje z turnieju squasha w polskiej telewizji zaplanowano dopiero na niedzielę. W kanałach telewizji POLSAT zobaczymy mecze o 3. miejsce i finały. Z powodu zmian w terminarzu organizatorów nie wiadomo jeszcze dokładniej, od której i na którym kanale POLSATu mecze będą transmitowano.

Szukajcie tej informacji jutro rano na FB 7 dni dookoła kortu.

Jarota i inny półfinał dla Polski

W sobotę o 17:30 w „drabince pocieszenia” swój półfinał rozegra też Filip Jarota. Mistrz Polski przegrał mecz I rundy i razem z innymi zawodnikami, którzy odpadli w pierwszym meczu walczy w turnieju „Plate”.

Wczoraj po świetnym i równym meczu Polak wygrał z Seanem Conroy’em (2:1) i awansował do półfinału Plate. Dzisiaj przed nim jeszcze trudniejsze wyzwanie, bo mecz z Christopherem Gordonem (#69 PSA).

Trzymamy kciuki!

 


  • Adrian Fulneczek
    adrian.fulneczek@gmail.com

Leave a Comment