NEWS

Farag i Sherbini mistrzami świata!

Ali Farag i Nour El Sherbini zdobyli Mistrzostwo Świata w Squashu 2021. Oba finały były wewnętrzną rozgrywką reprezentantów Egiptu.

Czwartkowe mecze zamykały rozgrywany w Chicago turnieju dla 64 najlepszych zawodników i zawodniczek w rankingu Professional Squash Association.

W kategorii mężczyzn swój drugi tytuł w drugim finale – 100% skuteczność – zdobył rozstawiony z jedynką, Ali Farag. 29-latek pokonał swojego największego rywala, Mohameda El Shorbagy (3:1).

Szanse Faraga nie wyglądały dobrze, bo w połowie spotkania przegrywał 1:0 w setach i 7-0 w drugim secie, ale zdołał wygrać tę partię w tie-breaku.

– Dzielenie kortu z Mohamedem to zawsze zaszczyt. Nasze pokolenie zawdzięcza jemu wszystko. To on ciągle podnosił poziom i zmuszał innych, żeby próbowali go dogonić. To dzięki niemu tu jesteśmy – chwalił rywala zwycięzca.

Nieczęsto można tak powiedzieć, ale możliwe, że wygrane mistrzostwo świata, to dopiero drugie najważniejsze wydarzenie w ostatnich dniach dla Aliego Faraga.

– To był niesamowicie emocjonalny i wyjątkowy tydzień dla mnie. 11 lipca na świat przyszła moja córka i dzisiaj oglądała mnie w finale – dodawał nowy mistrz świata.

W finale damskim swój już piąty tytuł mistrzowski w karierze wywalczyła Nour El Sherbini. 25-latka grała w swoim siódmym meczu o złoto i tym razem pokonała debiutującą na tym poziomie Nouran Gohar (3:1).

– Gdyby ktoś powiedział mi kiedyś, że wygram pięć mistrzostw świata, to nie uwierzyłabym w to. Mecz był wyrównany do końca. Nouran pokazała dlaczego zasługuje na grę w tym finale. Wiem jakie to uczucie dla debiutantki – mówiła, jak zawsze skromna, Nour El Sherbini.

Zwyciężczyni dołącza do elitarnego grona w historii squasha. Tylko trzy zawodniczki miały 5 lub więcej tytułów: Sherbini, Nicol David i Sarah Fitz-Gerald. Przed młodą Egipcjanką jeszcze sporo czasu na poprawę tego wyniku.

Nour El Sherbini / fot. materiały prasowe PSA

Wyniki finału mężczyzn:

  • [1] Ali Farag (EGY) 3:1 [2] Mohamed ElShorbagy (EGY) 7-11, 12-10, 11-9, 11-4 (67m)

Wyniki finału kobiet:

  • [1] Nour El Sherbini (EGY) 3:1 [2] Nouran Gohar (EGY) 11-5, 11-8, 8-11, 11-9 (53m)

Leave a Comment