Ponad 100 juniorów zagrało w Otwartych Mistrzostwach Wielkopolski kat. A !

To był intensywny squashowy weekend dla młodych graczy w Poznaniu!

POLPROFILI Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów w Squashu był kolejnym dużym wydarzeniem organizowanym w klubie Stacja Squash przez Abram Team. Poprzednim były marcowe Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów 2020 – ostatni ważny event przed początkiem lockdownu w polskim squashu. Tym razem frekwencja znów dopisała, bo w 9 kategoriach wystąpiło 111 graczy.

Wśród najmłodszych (OU11, GU11) najlepsi byli Mateusz Lohmann i Maria Tuleja. Pomijając zdecydowaną przewagę zwycięzcy w tej kategorii chłopców, cieszy w niej też wyrównany i wysoki poziom pozostałych uczestników, przed którymi co najmniej 9 lat rywalizacji przed końcem choćby ich karier juniorskich. Dużo dobrych perspektyw dla przyszłości squasha w Polsce.

Kategoria OU13 wygrała konkurs na najliczniejszą. Zagrało 23 juniorów i – czego mogliby uczyć się od nich seniorzy – wszystkie mecze zostały rozegrane, zero walkowerów. Tu zobaczyliśmy też jeden z rodzinnych finałów tego weekendu: Szymon Lohmann pokonał swojego brata, Mateusza, wygrywając drabinkę bez straty seta. Jego dokonanie wśród dziewczynek w tym przedziale wiekowym (GU13) wyrównała Hanna Wróbel, która w drodze po swoje 1 miejsce również nie oddała żadnego seta.

O losach kategorii OU15 zdecydowało kolejne starcie Jana Samborskiego i Antoniego Jakubca, w którym lepszy był ten pierwszy (3:1). Być może jeszcze więcej emocji niż finał dostarczył jednak pięciosetowy mecz o trzecie miejsce, w którym Michał Stawarski niespodziewanie pokonał Szymona Lohmanna.

Do nietypowego, podwójnego spotkania doszło z kolei pomiędzy Tolą Otrząske i Weroniką Zimecką. W sobotę te zawodniczki zagrały ze sobą najpierw w finale kategorii GU15, gdzie 3:0 wygrała Zimecka, a zaledwie nieco ponad godziną później, w finale kategorii GU19, gdzie tryumfowała już Otrząsek (również 3:0).

Wewnętrzną, poznańską rozgrywką była kwestia podium chłopców do lat 17. Bracia Marcinkowscy najpierw w swoich półfinałach pokonali Filipa Stoleckiego i Piotra Szymaczka (ostatecznie trzeciego), a potem rozegrali 53-minutowy finał, a więc najdłuższy mecz turnieju, w którym 14-12 w piątym secie Łukasz pokonał Mateusza. Podium było wyłącznie poznańskie również w najstarszej kategorii (OU19), w której tryumfował Piotr Szymaczek przed Wojtkiem Dobrzyńskim i Filipem Stoleckim.