NEWS

Ilu zawodników rozstawiać w turnieju PZSQ? 25% czy 50%?

Od 1 września obowiązuje nowy regulamin dla rozgrywek Polskiego Związku Squasha. Przywraca on m.in. starą zasadę rozstawiania  – większej liczby – zawodników.

Tylko jeden sezon przetrwała zasada rozstawiania 25% zawodników w turniejach. Wraz z publikacją przepisów na ten sezon, PZSQ wraca do rozstawienia dla 50% drabinki. W praktyce zwiększa to znaczenie wysokiej pozycji w rankingu i utrudni przebijanie się do drugich faz turniejów dla graczy nisko rozstawionych.

Zasady z sezonu 2017/2018 sprawiały, że w turnieju na 32 osoby rozstawiona była tylko czołowa ósemka. To oznaczało, że już w pierwszym meczu mogli spotkać się 9 i 10 gracz (nieprzyjemnie dla odpadającego), ale też 31 i 32 gracz, którym teoretycznie trudno byłoby o zwycięstwo przy grupach rozstawieniowych (muszą wtedy na dzień dobry grać z kimś z top16).

Zmiana na 25% pozwoliła też zamieszać trochę w losowaniach turniejów kategorii A, a nawet Mistrzostw Polski. Zdaje się, że zdobyła sobie tyle samo wrogów, co i zwolenników. Teraz przechodzi już jednak do historii.

Wszystkie turnieje organizowane w kończącym się tygodniu i w ten weekend (7-9 września) powinny być już rozstawiane „po staremu”. 50% graczy z listy jest rozstawionych czyli przy 32 osobach mamy „bezpieczne” grupy 1/4, 5/8, 9/16 i dopiero 17/32.

Wnioskując po dyskusji, którą w grupie „Squash” na Facebooku rozpoczął jeden z organizatorów, nie wszyscy zauważyli wprowadzenie nowych zasad. Jak było z turniejami, w których graliście po 1. września? Czy organizatorzy wiedzieli o nowych zasadach? I który system był Waszym zdaniem lepszy, ciekawszy lub bardziej sprawiedliwy?

PS. nie jesteśmy na teraz pewni, czy ta zasada dotyczy również turniejów kat. A.

Wątpliwości biorą się z fragmentu regulaminu, który mówi o graczach wchodzących do głównej drabinki z eliminacji: „8-miu zawodników, którzy przeszli eliminacje zostaną losowo wstawieni przez organizatora w dedykowane dla nich na drabince turnieju głównego miejsca na pozycjach 9/32”. 

Gdyby tutaj też stosowano zasadę 50%, to wchodząc do turnieju z eliminacji powinno trafić się tylko do grupy 17/32. Czy w turniejach kat.A będzie w związku z tym również rozstawiona tylko top8? A może to tylko pomyłka kogoś piszącego regulamin, kto sam nie zwrócił uwagi, że zmienią się przepisy rozstawień…?

Nowy regulamin rozgrywek indywidualnych, którym patronuje PZSQ, przeczytacie tutaj.

Leave a Comment