Mohamed El Shorbagy i Raneem El Welily Mistrzami Świata!

Oboje zdobyli tytuł pierwszy raz w karierze i przy trzecim podejściu.

.
.
Dzień finałów rozpoczął pojedynek El Welily z broniącą tytułu Nour El Sherbini. Mecz lepiej rozpoczęła 22-letnia Sherbini, która walczyła o trzecie Mistrzostwo. W pierwszym secie wygrała pewnie, 11-3, prawie wszystkie punkty zdobywając po „winnerach”.

Welily zareagowała jednak nadspodziewanie dobrze i – przy spadku skuteczności Sherbini – w każdym z kolejnych setów szybko obejmowała prowadzenie, nie oddając go do końca. Wygrała 3:1 (3-11, 12-10, 11-7, 11-5). Podczas pomeczowego wywiadu Raneem nie potrafiła powstrzymać łez wzruszenia, na tytuł czekała długo; wcześniej przegrywała finały w 2014 roku z Nicol David i w 2016* właśnie z Sherbini.

Moja starsza „siostra” właśnie została Mistrzynią Świata. Gratuluję Raneem, zasłużone zwycięstwo! Wrócę silniejsza – napisała po meczu na swoim Twitterze Sherbini.

My Big Sister Just became your new World Champion congratulations Raneem Well deserved. I’ll be back stronger

W turnieju mężczyzn, po raz pierwszy w historii Mistrzostw, o złoto walczyli dwaj bracia. Mohamed i Marwan El Shorbagy zaserwowali nam 71-minutowe widowisko, w którym młodszy i niżej notowany z braci robił co mógł, żeby sprawić niespodziankę. Mohamed, dla którego był to już trzeci finał w karierze, zapewnił sobie pierwsze Mistrzostwo dopiero w piątym secie.

Marwan, który w sobotę wieczorem w podobny sposób wygrał w półfinale z Alim Faragiem, znów pokazał jak skutecznie potrafi wpływać na psychikę swojego rywala i sędziów. Rozbijając koncentrację brata, dwukrotnie wyrównywał stan meczu. W czwartym secie udało mu się to, mimo że ledwo stał już na nogach.

Piąty set był już jednak – przez poziom zmęczenia Marwana – w dużej mierze tylko formalnością i tak świetnie grający w tym tygodniu Mohamed nie mógł nie wykorzystać takiej okazji. Wygrał 11-6 i zdobył ostatni squashowy laur, którego nie miał jeszcze w kolekcji.