NEWS

Schweertman i Ryfa najlepsi w pierwszym turnieju kat. A sezonu 2019/20

Piedro Schweertman i Natalia Ryfa wygrali turniej kat. A w Poznaniu.

Klub Malta Squash był areną pierwszych starć czołówki polskiego squasha w nowym sezonie. W obu kategoriach wygrali najwyżej rozstawieni zawodnicy.

Niezawodny Piedro

Wśród panów swój trzeci turniej kategorii A w karierze wygrał Piedro Schweertman. Holender, podobnie jak w poprzednich dwóch imprezach, również tym razem wygrał swoje spotkania bez straty seta. W finale z Przemkiem Atrasem stracił w sumie 3 małe punkty.

– Podchodzę z szacunkiem do każdego rywala. Osobiście zawsze cieszyłem się, kiedy mogłem zagrać z lepszym zawodnikiem, żeby zobaczyć, jakie elementy mojej gry powinienem poprawić. Gra w squasha nadal sprawia mi sporo przyjemności dlatego występuję w tych turniejach – napisał na facebooku 7dni Schweertman.

Drugie miejsce Atras zapewnił sobie po półfinałowej wygranej z Piotrem Hemmerlingiem (3:1 w 50 minut). Ten drugi zakończył turniej ostatecznie na czwartym miejscu, bo w meczu o brązowy medal lepszy od niego okazał się też Adrian Marszał (3:0).

Wśród niżej klasyfikowanych zawodników, warto zwrócić uwagę, że na 26 miejscu w swoim debiutanckim turnieju kat. A uplasował się 15-letni (!) Piotr Szymaczek.

Liderka nie zwalnia

W turnieju damskim, bezkonkurencyjna była Natalia Ryfa. Liderka rankingu PZSQ rozpoczęła nowy sezon od mocnego uderzenia: w całym turnieju przegrała tylko jednego seta (w półfinale z Katarzyną Owcarz).

Druga była Dominika Witkowska, która walcząc o wejście do finału z Kingą Szymaniak rozegrała najbardziej dramatyczny mecz turnieju. Zawodniczka z Poznania miała w nim aż 5 piłek meczowych: prowadziła 10-7 przy 2:1 w setach, a później 10-8 w decydującej partii. Witkowska jednak w obu przypadkach odrabiała straty i pokazała, że nadal nie planuje oddać swojego miejsca w czołówce.

Szymaniak na pocieszenie pozostało trzecie miejsce, które zdobyła po zwycięstwie 3:0 z Owcarz (w trzecim secie – dla odmiany – trzy obronione piłki setowe).

To był pierwszy turniej po zmianie przepisów i zrównaniu maksymalnej liczby uczestniczek turnieju damskiego z turniejem męskim. W Poznaniu, z dostępnych 56 miejsc na liście startowej, squashystki z całego kraju wykorzystały tylko.. 23 (u panów było 53/56). Liczymy, że ta liczba będzie rosła wraz z kolejnymi imprezami.

Zrównane w tym sezonie zostały też nagrody pieniężne dla obu kategorii. Duża w tym zasługa zeszłorocznego turnieju kat. A w Malta Squash, gdzie za namową sponsora tytularnego turnieju, Wojciecha Wyjatka z kancelarii Henclewski & Wyjatek Adwokaci Twojego Biznesu, po raz pierwszy zrównano nagrody dla mężczyzn i kobiet.