NEWS

Jak dostać się do nowej reprezentacji Polski w squashu?

Chciałbyś zostać kadrowiczem? Ten zbiór wytycznych może pomóc Ci osiągnąć ten cel.

W środę rusza zgrupowanie reprezentacji Polski w Arłamowie. To kolejny krok w kierunku przebudowy kadry i stawiania dużego nacisku na  wczesne angażowanie w niej młodych graczy.

Niektórzy widząc wczorajszą listę powołanych pisali, że w większości związków sportowych są jasne kryteria dostania się do reprezentacji kraju, a w Polskim Związku Squasha ich brakuje. To nie do końca prawda.

W jednej z uchwał z początku roku pojawiają się „krajowe kryteria kwalifikacji do Mistrzostw Świata lub Mistrzostw Europy w 2018 roku”. Listę wytycznych przygotowała Trener Koordynator Kadry Narodowej Anna Jurkun z myślą o konkretnych, zbliżających się wtedy turniejach, ale możemy chyba wyciągnąć z listy też wnioski bardziej ogólne.

Do wspomnianych kryteriów należą (pogrubiona część to cytaty, ciąg dalszy to nasz komentarz):

  • Aktualna pozycja w rankingu prowadzonym przez PZSQ – czyli im wyżej, tym lepiej. Sam ranking nie daje jednak gwarancji powołań, co widać w Arłamowie gdzie z Top5 polskich graczy w notowaniach, na kadrę powołany jest tylko… jeden.
  • Aktualna dyspozycja psychofizyczna poparta wynikami w testach diagnostycznych – proste, chociaż możliwość przeprowadzenia takich testów ma się chyba dopiero na zgrupowaniu, na które trzeba dostać powołanie.
  • Wiek zawodnika odpowiadający nakreślonemu planowi rozwoju Kadry Narodowej przyjętemu przez PZSQ – czyli im jesteście młodsi, tym lepiej. Widać to w powołaniach do Arłamowa, gdzie 10 z 18 graczy… nie skończyło jeszcze 20 lat. Z komentarzy na naszej stronie wynika, że nie wszyscy są fanami tego punktu.
  • Progresja wyników z ostatniego półrocza w oparciu o analizę turniejów kategorii A, turniejów międzynarodowych lub turniejów PSA o ile zawodnik bierze udział w tych ostatnich – im lepsze wyniki, tym większe szanse na angaż w kadrze.
  • Pozytywna ocena kompetencji miękkich takich jak: umiejętność sportowej rywalizacji w duchu fair play, zaangażowanie w procesie treningowym, realizacja planów nakreślonych przez Trenera Kadry, nienaganny styl życia sportowego, umiejętność współpracy w grupie – bardzo ciekawy punkt. Można być najlepszym na korcie, ale jeśli Trener źle ocenia wypisane wyżej cechy gracza, to z powołania nici.
  • Brak jakiejkolwiek historii związanej ze stosowaniem dopingu w sporcie, a w szczególności w sporcie squash
  • Profesjonalizm kandydata – określenie z jednej strony jasne, ale z drugiej pozostawia pole do subiektywnej oceny dla Trenera. No cóż, taka praca.
  • Sztab szkoleniowy zachowuje prawo do usunięcia wybranego zawodnika w dowolnym momencie jeżeli uzna to za stosowne – też warto pamiętać, że sam fakt powołania nie znaczy jeszcze, że nie możecie go szybko stracić.

Jak wspominaliśmy wyżej, powyższe wytyczne były potrzebne do zatwierdzenia kandydatów do gry w turniejach międzynarodowych w 2018 roku. Traktowanie ich jako wyznaczników tego, co warto robić, żeby zwiększyć swoje szanse założenia koszulki z orzełkiem nie powinno Wam jednak zaszkodzić.

Oryginał uchwały, z której pochodzą wytyczne, przeczytacie TUTAJ lub poniżej.

foto: Squash Team Poland

Leave a Comment