Peter Nicol: Bądź silniejszy mentalnie na korcie

Kilka cennych porad od byłego Mistrza Świata.

.
.
W nowej serii w internetowej szkole squasha SquashSkills, Peter Nicol opowiada o „mentaln toughness” czyli o mocnej głowie w trudnych meczowych (nie imprezowych) sytuacjach.

Szkot tłumaczy, że jego zdaniem losy prawie każdego spotkania da się odwrócić. – Jako trener, nie mogę patrzeć, kiedy moi podopieczni rezygnują z dalszej walki, bo przegrywają 7:3 lub 9:4, ale wymiany wciąż są wyrównane. Przecież dwie piłki później, to wszystko mogłoby wyglądać już całkiem inaczej! – twierdzi Nicol.

Oto jego porady na różne sytuacje, w których nasza psychika będzie poddana próbie na korcie.

Jak skończyć mecz przy prowadzeniu

„Załóżmy, że prowadzisz 2:1, wygrałeś właśnie bardzo równego trzeciego seta, jesteś zmęczony. W przerwie możesz pozwolić sobie na chwilę relaksu, ale musisz też myśleć, że zaraz wracasz do gry. Jak zrobić to we właściwy sposób? Jak zagrać czwartego seta na maksa? Ja zawsze mówiłem sobie, że nie chcę grać piątego seta. Więcej! Ja nie mogę zagrać piątego seta! Dlatego w czwartym zagram jakby to miał być ostatni set w moim życiu. Od pierwszej piłki szukałem volleya, podkręcałem tempo, atakowałem. Nie musicie robić tego przez 20 minut, ale wytrzymajcie przez 2-3 minuty początku seta, a jest spora szansa, że przeciwnik zmięknie. Pamiętajcie: on musi wygrać dwa sety, a widząc Was w takiej formie może nie mieć ochoty ciągnąć tego tak długo. Często w ten sposób udaje się zamknąć mecze o wiele łatwiej niż się spodziewamy.”

Jak wrócić do meczu, przegrywając

„Załóżmy, że właśnie przegrałeś seta przez złą decyzję sędziego. Schodzisz z kortu wściekły. Ale pamiętaj, że twój przeciwnik zdaje sobie sprawę, że mu się poszczęściło, że dostał prezent od sędziego. Na niektórych to zadziała rozluźniająco. Ty w takiej sytuacji musisz pokazać, że to na ciebie nie wpłynęło, od początku nie oddawaj nic łatwo, bądź pewny siebie. Udowodnij mu wcześnie, że tamtego seta wygrał tylko dzięki szczęściu.”

Jak radzić sobie ze złymi decyzjami

„Są gracze, którzy po złych decyzjach sędziów zaczynali grać lepiej, nakręcało ich to (Jonathon Power, Jansher Khan). Ale są też tysiące innych, którzy po takiej sytuacji rozsypywali się, zaczynali popełniać błędy. Ja byłem w tej drugiej grupie, wszystko dookoła mnie denerwowało. Próbowałem radzić sobie z tym poprzez, najpierw danie sobie chwili czasu. Prosiłem sędziego o wyjaśnienie, co dawało mi te 10 sekund, żebym przetrawił sytuację. Kiedy sędzia kończył, to, czy miał rację, nie było już ważne. Lepiej było dojść do wniosku, że ta decyzja mogła wyniknąć z mojego błędu, z zagrania piłki w miejsce, w który nie powinienem był jej zagrać. Lepiej więc zidentyfikować błąd w doborze zagrania i na jakiś czas wyeliminowac to miejsce z gry, skupiając się na graniu lepszego squasha w kolejnych piłkach.”

Kiedy przeciwnik oszukuje

„Czasami możesz mieć wrażenie, że przeciwnik blokuje, przeszkadza, specjalnie utrudnia nam grę, a sędzia nie reaguje. W takiej sytuacji spróbuj pomyśleć o tym, czy sam możesz coś zmienić, żeby nie miał szans tego robić. Czy możesz grać w miejsca na korcie, które sprawią, że nie będzie miał czasu nas blokować? Przestań denerwować się na niego, użyj frustracji, żeby zagrać lepiej. Nie chciej się odegrać, spróbuj zinternalizować całą energię. Skup się na tym, co grać, żeby to już się nie zdarzało. Podnoś poziom swojej gry, przeciwność potraktuj jako pozytyw i dodatkowy motywator, żeby znaleźć się poza zasięgiem rywala.”

Słabe początki spotkań

„U niektórych to normalne. Thierry Lincou był doskonałem graczem, ale prawie zawsze oddawał komuś seta zanim się rozkręcił. Nie przeszkadzało mu to później w wygraniu komfortowo 3:1. Działo się tak dlatego, że wiedział co chce osiągnąć, a w momencie kiedy jego głowa i ciało się rozkręciły, wszystko wskakiwało we właściwe miejsce. To ważne, żeby wstawić swój wolny początek spotkania w odpowiedni kontekst. Nie zmieniać niczego drastycznie z powodu słabego startu, kontynuować swój plan aż zacznie przynosić efekty. Na pewno nie odbierajcie złego początku jako przekreślającego całkowicie szanse w meczu.”

Więcej porad od najlepszych zawodników świata znajdziecie na squashskills.com.