Schweertman i Tyma najlepsi w turnieju kat. A w Legionowie

Piedro Schweertman i Karina Tyma wygrali pierwszy turniej kat. A po korona-wirusowej przerwie.

Wstępnie zaplanowane na marzec i odwołane w ostatniej chwili rozgrywki w Legionowie udało się przeprowadzić dopiero teraz, w pierwszy weekend lipca. Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny był lider rankingu PZSQ, Schweertman, który – niemal tradycyjnie – nie stracił seta w żadnym ze spotkań.

Drugi był Filip Jarota, dla którego to był dopiero drugi występ w seniorskim turnieju kat. A od grudnia 2017 roku. W półfinale doszło do spotkania Mistrzów Polski z dwóch ostatnich edycji: Jarota (2019) pokonał Przemka Atrasa (2018) 3:1.

Ten ostatni tego samego dnia przegrał jeszcze z innym nastolatkiem: w pojedynku o trzecie miejsce lepszy od Atrasa okazał się Kuba Pytlowany (również 3:1). 17-latek stawał już na podium w turniejach kategorii A, ale ta wygrana ma szczególne, krakowskie znaczenie.

Wcześniej podopieczny Mateusza Kotry pokonał też kolejnego reprezentacyjnego kolegę, Adama Pełczyńskiego (który w II rundzie przez 70minut walczył z Domagojem Spojlarem, broniąc 3x piłki meczowe w 5 secie).

To był dobry turniej dla młodych zawodników. Na podium stali Jarota (19) i Pytlowany (17), a w swoim seniorskim debiucie w kat. A, 9 miejsce zajął zaledwie 15-letni Leon Krysiak. Po pierwszym awansie do turnieju głównego bliski wygrania drabinki o 17 miejsce był natomiast Kuba Woziwodzki (16), Wojciech Dobrzyński (17) zajął 27 miejsce, a Michał Sienkiewicz (15) był 31.

Znów martwiąca była za to liczba walkowerów w ostatnich meczach panów: prawie połowa NIE została rozegrana (7/16).

Wśród pań bezkonkurencyjna była Karina Tyma, która pokonała w finale Magdę Kamińską (3:0). Mistrzyni Polski, która od początku pandemii trenuje w Polsce, nie straciła w Legionowie ani jednego seta.

Trzecie miejsce zajęła Kinga Szymaniak po kolejnej, 5-setowej bitwie z Dominiką Witkowską. Zawodniczka z Poznania przegrywała 2:1 w setach, ale później pewnie odrobiła straty i rozstrzygnęła decydującą partię na swoją korzyść 11-2.

Na damskiej liście startowej 12 miejsc nie zostało wykorzystanych. W turnieju zagrały dwie juniorki: Ola Popko (15) zajęła 10 miejsce, a Weronika Zimecka (13) była 17sta.

(zdjęcia: instagram/spektrumsportu)