NEWS

Blisko 300 juniorów zagrało we Wrocławiu. Trzy złota dla Polaków

Czołowi europejscy juniorzy zakończyli w niedzielę zmagania w Polish Junior Open Grand Prix 2019 we Wrocławiu. To najważniejszy turniej squasha dla młodych graczy w Europie Środkowej. Świetnie spisali się reprezentanci Polski.

Squash to wciąż zdobywająca popularność dyscyplina w naszym kraju. Wrocław jest miastem ze szczególnie wysokim odsetkiem miłośników tego sportu rakietowego, bo w stolicy Dolnego Śląska znajduje się największy klub squasha na świecie, Hasta La Vista.

W ten weekend właśnie na kortach tego klubu pojawiło się ponad 260 młodych zawodników z 16 krajów (poza najbliższymi sąsiadami, m.in. z Japonii, Indii, Egiptu czy Turcji). Bardzo dobrze wypadli reprezentanci Polski. W dziesięciu kategoriach – osobnych dla chłopców i dziewczynek do lat 11, 13, 15, 17 i 19 – Polacy zdobyli w sumie dziesięć medali, w tym trzy złote.

– To już szósta edycja tego prestiżowego wydarzenia we Wrocławiu. Na przestrzeni tych kilku lat dobrze widać spory rozwój polskiego squasha: kiedyś czołowe miejsca były poza naszym zasięgiem, dziś mamy reprezentantów na podium w większości kategorii – mówi Klaudyna Zarówna, dyrektorka turnieju PJO 2019.

Wśród zwycięzców był m.in. 18-letni Filip Jarota, który mimo młodego wieku jest też aktualnym Mistrzem Polski Seniorów. W drodze do finału kategorii BU19, Jarota pokonał rozstawionego z jedynką Holendra, Rowana Damminga, a w spotkaniu o złoto wygrał z kolegą z reprezentacji, Jakubem Pytlowanym.

Wewnętrzną rozgrywką Polaków były też finały w obu najmłodszej kategoriach. Wśród chłopców, Mateusz Lochmann pokonał Mateusza Ptaszka po emocjonującym, 5-setowym pojedynku, a wśród dziewczynek, wrocławianka Natalia Mierzejewska wygrała z Zuzanną Górą 3:0.

Srebrne medale dla Polski zdobyli też Jan Samborski i Leon Krysiak, a trzecie miejsca dodali jeszcze Tola Otrząsek i Łukasz Marcinkowski.

Po emocjach związanych z przyjazdem najmłodszych, Wrocław skupi się teraz na przygotowaniach do Mistrzostw Świata Masters w Squashu 2020 (23.08-29.08.2020), które również zostaną rozegrane w klubie Hasta La Vista.

Organizatorzy szacują, że na listach startowych tego najważniejszego turnieju dla squashystów, którzy skończyli już 35 lat, może pojawić się nawet 800 uczestników.

WYNIKI.

BU11
1 Mateusz Lohmann (Polska)
2 Mateusz Ptaszek (Polska)
3/4 Mykyta Khlus / Yehor Scherbakov (Ukraina)*
(*mecz o trzecie miejsce nie został dokończony z powodu kontuzji)

BU13
1 David Linhart (Czechy)
2 Jan Samborski (Polska)
3 Barnabás Sáli (Węgry)

BU15
1 Alex Kelar (Czechy)
2 Leon Krysiak (Polska)
3 Dimitriy Scherbakov(Ukraina)

BU17
1 František Procházka(Czechy)
2 Luka Kustec(Słowenia)
3 Lukasz Marcinkowski (Polska)

BU19
1 Filip Jarota (Polska)
2 Jakub Pytlowany (Polska)
3 Petr Nohal (Czechy)

GU11
1 Natalia Mierzejewska (Polska)
2 Zuzanna Góra (Polska)
3 Anna Plzáková (Czechy)

GU13
1 Anastasiia Krykun (Ukraina)
2 Kristina Begeba (Ukraina)
3 Tola Otrząsek (Polska)

GU15
1 Olha Kotova (Ukraina)
2 Milena Velychko(Ukraina)
3 Sofiia Zrazhevska (Ukraina)

GU17
1 Amelie Haworth(Anglia)
2 Eveli Mälk (Estonia)
3 Vladislava Tverdochleb (Ukraina)

GU19
1 Vanda Laskai (Węgry)
2 Lotti Taylor-French (Włochy)
3 Tamara Holzbauerová (Czechy)

Pełne wyniki i turniejowe drabinki są dostępne tutaj.

Leave a Comment