Niesamowity Gawad wygrywa w Kairze

Karim Abdel Gawad wygrał CIB Black Ball Squash Open 2018.

Popularny ‚Zabójca o Twarzy Dziecka’ (po polsku to nie brzmi już jakoś tak uroczo) zakończył 2018 rok w doskonałym stylu. Były Mistrz Świata i lider rankingu PSA, wygrał turniej rangi Platinum, pokonując w drodze po złoto dwóch najlepszych obecnie graczy na świecie.

Gawad zszokował wszystkich, gdy w doskonałym stylu ograł w ćwierćfinale Mohameda El Shorbagy 3:0. Później po 90-minutowej batalii pokonał w półfinale czwartego na świecie Tareka Momena, a w niedzielę znalazł w sobie siłę, żeby wygrać w finale z Alim Faragiem.

Możliwe, że Gawadowi pomogła trochę presja z jaką do meczu przystępował Farag: drugi zawodnik świata wiedział już przed wejściem na kort, że jeśli wygra to spotkanie, to w styczniu (po raz pierwszy w karierze) awansuje na #1 miejsce w rankingu PSA.

Spełnienie tego marzenia Farag będzie musiał jednak odłożyć na później.

W finale Black Ball Squash Open nie zagrał co prawda źle, ale Gawad – mimo widocznego momentami zmęczenia – grał znacznie częściej, odważniej i skuteczniej do przodu. Jego boasty z forehandu i hold w przednim backhandowym narożniku sprawiały Faragowi problemy w całym spotkaniu.

Po dwóch przegranych setach mąż Nour El Tayeb odrobił co prawda jednego seta i dobrze wszedł w czwartą partię, ale później nagle stracił panowanie nad spotkaniem, co szybko wykorzystał Gawad. Mimo kilku szczęśliwych shotów rywala z końcówki spotkania, Baby Faced Assasin nie spanikował i zasłużenie, jako najlepszy zawodnik w całym turnieju, mógł chwilę później cieszyć się z wygranej.

Jego zwycięstwo oznacza, że w styczniu liderem rankingu PSA pozostanie Mohamed El Shorbagy (komentatorzy SquashTV sugerowali, że powinien za to zabrać kolegę z reprezentacji na „dużą pizzę”), ale na pewno pomoże też samemu Gawadowi podskoczyć wyżej niż dziewiąte miejsce, które obecnie zajmuje.

Czy turniej w Kairze będzie początkiem powrotu egipskiego zawodnika na szczyt…? Już teraz niecierpliwie czekamy na nowy rok i kolejne turnieje w ramach PSA World Tour!

Finał:

[7] Karim Abdel Gawad (Egy) 3-1 [2] Ali Farag (Egy) 11-6, 14-12, 7-11, 11-8 (62m)

(Foto: twitter / BlackBallSquash)