NEWS

Powstał pierwszy Światowy Ranking Juniorów. Gdzie są Polacy?

Na czele nowych rankingów są reprezentanci Egiptu i Malezji.

Zgodnie z zapowiedziami zmian, o których pisaliśmy TUTAJ, Professional Squash Association i World Squash Federation przygotowały wspólny, światowy ranking juniorów. Taki krok i prowadzenie tych notowań ma pomóc juniorom w łatwiejszym przejściu do profesjonalnego squasha.

Ranking jest przygotowywany w 2 kategoriach wiekowych (U17 i U19), osobno dla chłopców i dziewcząt.

Dobrą szansą do porównania wielu zawodników były zakończone niedawno Mistrzostwa Świata Juniorów w Indiach. Jeśli brać ich wyniki pod uwagę, to notowanie przygotowane przez PSA + WSF może trochę dziwić. Np. w kategorii BU19, Viktor Byrtus (#6) jest niżej od dwóch zawodników, których pokonywał, a Mistrz Świata sprzed roku i srebrny medalista z tego roku, Marwan Tarek wylądował dopiero na 4 pozycji. Najwyżej wśród wszystkich Europejczyków jest teraz Marek Panacek z Czech, czwarty w kategorii BU17.

Top10 każdego z rankingów poniżej:

Sprawdziliśmy też, jak oceniono juniorów z Polski. Najwyżej w rankingach znalazł się Jakub Pytlowany, który zajmuje 30 miejsce na świecie w kat. BU17. Jedno miejsce niżej w BU19 jest Maksymilian Wielgus. Na wyższe miejsce mogła chyba liczyć (biorąc pod uwagę jej roczne prowadzenie w europejskim rankingu GU19 i 19. miejsce na Mistrzostwach Świata) Karina Tyma, która jest w tym momencie #33 na świecie.  Wysoko w BU17 jest też Jakub Trojanowicz (#36).

Wszyscy Polacy klasyfikowani w rankingach U17 i U19:

Pełny ranking można przeglądać TUTAJ.

Leave a Comment